Co będziecie dzisiaj robić?
- Przypomnicie sobie numery alarmowe
- Nauczycie się dostrzegać niebezpieczne sytuacje w domu
- Dowiecie się, jak zapobiegać wypadkom oraz jak postępować, kiedy coś się wydarzy
- Nauczycie się, jak rozróżniać opakowania z substancjami toksycznymi
- Dowiecie się, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak uniknąć porażenia prądem
Wypadki mogą przytrafić się każdemu, zawsze i wszędzie. Najczęściej zdarzają się tam, gdzie spędzamy dużo czasu, czyli w domu, a w przypadku uczniów – także w szkole. Są to miejsca, które na ogół kojarzą się ze spokojem i bezpieczeństwem, trzeba jednak pamiętać, że nawet tam możemy się znaleźć w sytuacji zagrażającej zdrowiu, a nawet życiu!
Zdecydowanie największa liczba przedmiotów będących źródłami niebezpieczeństw w domu znajduje się w kuchni. Nieroztropne użytkowanie urządzeń i przedmiotów, w które jest ona wyposażona, może prowadzić do wielu wypadków. Choćby niewłaściwa eksploatacja oraz awarie kuchenek gazowych mogą powodować ulatnianie się gazu, co grozi wybuchem lub zatruciami.
Po wyczuciu specyficznego zapachu ulatniającego się gazu należy wykonać istotne czynności:
- zamknąć dopływ gazu, np. zakręcić kurek w kuchence,
- otworzyć szeroko okna, aby wywietrzyć mieszkanie,
- opuścić dom lub mieszkanie i powiadomić rodziców lub inne osoby dorosłe o zaistniałej sytuacji.
Częstym wypadkiem podczas używania kuchenki jest oparzenie. Strącenie gotujących się potraw lub wody oraz dotknięcie nagrzanych płyt grzewczych może powodować bolesne i długo gojące się oparzenia ciała.
WIĘCEJ O OPARZENIACH DOWIECIE SIĘ KLIKAJĄC TUTAJ
W każdym domu znajdują się różnego rodzaju detergenty, jak choćby te przedstawione na poniższym zdjęciu. Odpowiednio użytkowane, nie powinny zagrażać człowiekowi, jednak kontakt z nimi również może zakończyć się oparzeniem. Wszelkich środków czystości należy więc dotykać w rękawiczkach, np. wykonanych z lateksu, przeznaczonych do prac domowych. Ponadto niebezpieczne jest przypadkowe połknięcie takich środków, ponieważ może prowadzić do groźnych uszkodzeń przewodu pokarmowego. Detergenty powinny stać w miejscach niedostępnych dla dzieci i być dobrze zakręcone, aby zminimalizować prawdopodobieństwo przypadkowego oblania się niebezpieczną substancją.
Również poza domem możemy napotkać zagrażające nam substancje.
Ostrzeżenie o obecności niebezpiecznych substancji chemicznych i mieszanin jest przekazywane graficznie za pomocą piktogramów. Mają one kształt kwadratu ustawionego na wierzchołku i zawierają czarny symbol na białym tle z czerwonym obramowaniem.
Ostre narzędzia i potłuczone szkło to kolejne niebezpieczne przedmioty, na które natkniemy się w domu. Nieroztropne posługiwanie się sztućcami lub nieuwaga podczas otwierania puszki mogą skutkować skaleczeniami oraz ranami, wymagającymi niekiedy założenia szwów. Zbicie szklanki lub talerza może mieć przykre konsekwencje w postaci obrażeń ciała, a przypadkowe połknięcie szkła może spowodować rozcięcie narządów przewodu pokarmowego! Jak udzielić pomocy przy zranieniach dowiesz się tutaj.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku, należy m.in.:
- kontrolować regularnie sprawność kuchenki lub pieca,
- gotując potrawy, używać specjalnych rękawic kuchennych do przenoszenia gorących garnków lub patelni,
- uważać, aby do rozgrzanego oleju nie dostała się woda,
- nie tylko pozbierać potłuczone szkło, ale także zamieść podłogę w całym pomieszczeniu,
- urządzeń tnących, miażdżących itp. używać zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi,
- kuchnię, a zwłaszcza podłogę, utrzymywać w czystości,
- detergenty zawsze dobrze zakręcać, chować w niedostępnych dla dzieci miejscach i używać ich w lateksowych rękawiczkach,
- urządzenia elektryczne trzymać z daleka od wody.
W pozostałych częściach domu lub mieszkania niebezpieczeństwo mogą stanowić m.in.:
- uszkodzone przewody elektryczne oraz wyrwane lub poluzowane gniazdka wtykowe – kontakt z nimi może skutkować porażeniem prądem (o pierwszej pomocy osobie porażonej prądem przeczytasz tutaj),
- mokre podłogi – szczególnie w łazience, gdzie upadek na twarde kafelki lub wannę może mieć przykre skutki,
- schody – nieroztropne poruszanie się po nich może być przyczyną urazów, takich jak zwichnięcia, skręcenia lub złamania (informacje na temat udzielania pomocy przy urazach kończyn można znaleźć tutaj),
- otwarte okna, przez które można wypaść,
- ustawione wysoko ciężkie przedmioty.
ZADANIE 1
Dopasuj obrazki do odpowiednich kategorii:
Jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych?
Jak uniknąć porażenia prądem?
źródło: https://epodreczniki.pl/
Bezpieczeństwo w domu i poza nim
OdpowiedzUsuń