Co będziemy dzisiaj robić?
- Dowiecie się, dlaczego warto czytać etykiety,
- Poznacie nazwy dodatków do żywności i ich symbole
Producenci żywności mają obowiązek zamieszczenia na etykiecie produktu spożywczego wszystkich jego składników. Osoba, która produkt kupuje ma prawo wiedzieć, co wybiera. Zdarza się jednak, że w składzie danego produktu znajdują się tajemnicze nazwy związków niezrozumiałych dla nas. Sprawdźmy, co kryje się w naszych ulubionych produktach.
CUKIER
Cukier, czyli SACHAROZA to białe, brązowe kryształki lub kostki które odbierane jako słodki smak jest sygnałem dla mózgu, że jedzenie zawiera dużo energii.
Co robi z naszym organizmem?
- Nie zawiera żadnych witamin ani składników mineralnych, daje puste kalorie i powoduje tym samym odkładanie się tkanki tłuszczowej,
- Zmusza nasz organizm do produkcji nadmiernej ilości insuliny,
- Osłabia układ odpornościowy,
- Osłabia wzrok,
- Uszkadza drobne naczynia krwionośne i nerwy,
- Podnosi poziom złego cholesterolu,
- Prowadzi do chorób: otyłości, cukrzycy, próchnicy zębów, trądzika młodzieńczego, grzybic, chorób serca, nadpobudliwości, trudności w nauce i ciągłego zmęczenia.
SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY
Ludzie kochają słodki smak, dlatego producenci żywności wynaleźli coś, co jest tańsze od cukru i lepiej nadaje się do produkowania słodyczy.
GLUTAMINIAN SODU
BENZOESAN SODU
Barwniki
Tzw. barwniki azowe
(E 102, E 104, E 110, E 122, E 124, E 151, E 155)
Często dodawane do: oranżady, napojów, sztucznego miodu, kandyzowanych owoców, dekoracji tortowych, wafli, herbatników, chipsów, lodów, smakowych serków topionych, musztardy, past rybnych.
Konserwanty
Benzoesany (E 210–E 213)
Często dodawane do: owocowych galaretek, napojów owocowych, niskosłodzonych dżemów i galaretek, kandyzowanych owoców i warzyw, konserw rybnych, oranżady, sosów na bazie majonezu, ogórków konserwowych i innych warzyw w occie, solance
lub oleju, mieszanek przyprawowych.
Siarczyny (E 220–E 228)
Często dodawane do: konserw, napojów owocowych, wiórków kokosowych, kiełbas, herbatników, chipsów ziemniaczanych, suszonych pomidorów, warzyw i owoców w occie, owoców suszonych (moreli, śliwek, fig, bananów) i kandyzowanych, dżemów, polew do lodów i naleśników, koncentratów owocowych, musztard.
Wzmacniacze smaku
Glutaminiany (E 620–E 625, w tym E 621 – glutaminian sodu)
Często dodawane do: zup i sosów w proszku, mieszanek przyprawowych do zup, sosów, mięs (typu maggi, vegeta, jarzynka), do pasztecików, gotowych dań (klopsików, pierogów, knedli, krokietów z nadzieniami mięsnymi i warzywnymi), potraw kuchni chińskiej.
NOTATKA DO ZESZYTU:
Szkodliwe dodatki do żywności:
1. cukier - czyli sacharoza to białe, brązowe kryształki lub kostki które odbierane jako słodki smak jest sygnałem dla mózgu, że jedzenie zawiera dużo energii. Nie zawiera witamin ani substancji odżywczych, powoduje jednak szereg chorób i negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.
2. Syrop glukozowo - fruktozowy - syrop sztucznie robiony z kukurydzy, zamiennik cukru. Prowadzi do wielu chorób, między innymi otyłości i cukrzycy.
3. Glutaminian sodu - wytwarzany sztucznie wzmacniacz smaku. Kumuluje się w naszym organizmie i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie.
4. Benzoesan sodu - konserwant, który hamuje psucie się żywności. Jego nadmierne spożywanie wpływa drażniąco śluzówkę żołądka oraz powoduje reakcje alergiczne.
5. W żywności znajdują się substancje oznaczone literą E. Są to między innymi:
- barwniki
- konserwanty
- wzmacniacze smaku
Ćwiczenie 1
Spróbujcie odnaleźć na opakowaniach związki, o których była mowa dziś i na poprzedniej lekcji.
Ćwiczenie 2
Wykonaj poniższe zadanie, hasło zapisz w zeszycie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz