środa, 18 marca 2020

KLASA IV Temat: Rowerem przez skrzyżowanie

Temat: Rowerem przez skrzyżowanie

Waszym zadaniem będzie:
- określanie kolejności przejazdu poszczególnych pojazdów, 
- wyjaśnianie znaczenia poszczególnych gestów osoby kierującej ruchem,
- podanie zasad pierwszeństwa pojazdów na różnych skrzyżowaniach.

Znacie już różne rodzaje skrzyżowań. Przypomnijmy je sobie:

- skrzyżowanie równorzędne - takie, na którym nie występują żadne znaki drogowe lub występuje znak:

- skrzyżowanie podporządkowane - takie, na którym o pierwszeństwie przejazdu decydują znaki drogowe - pionowe i poziome.

- skrzyżowanie o ruchu okrężnym - takie, po którym pojazdy poruszają się wokół wyspy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. 

- skrzyżowanie o ruchu kierowanym - takie, na którym o pierwszeństwie przejazdu decyduje sygnalizacja świetlna lub osoba uprawniona do kierowania ruchem.



SKRZYŻOWANIE RÓWNORZĘDNE

Na skrzyżowaniu równorzędnym obowiązuje zasada prawej ręki. Oznacza ona, że należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który nadjeżdża z prawej strony.


W przedstawionej sytuacji rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa w związku z zasadą prawej ręki. Samochód znajduje się po prawej stronie rowerzysty.


W przedstawionej sytuacji rowerzysta, który zamierza skręcić w lewo musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym z naprzeciwka, które podczas linii skrętu w pewnym momencie znalazłyby się z prawej strony rowerzysty. Musi je zatem przepuścić.


Na skrzyżowaniu równorzędnym pojazdy szynowe mają pierwszeństwo przejazdu. Dlatego w prezentowanej sytuacji pierwszy przejedzie tramwaj, mimo iż rowerzysta znajduje się po jego prawej stronie.


Pojazd wjeżdżający na jezdnię z parkingu włącza się do ruchu, musi zatem ustąpić pierwszeństwa. W ukazanej sytuacji jako pierwszy pojedzie pojazd żółty, następnie niebieski, ostatni pojazd czerwony.


Bezwzględne pierwszeństwo ma pojazd uprzywilejowany, więc on jako pierwszy opuści skrzyżowanie w przedstawionej sytuacji. Jako kolejny pojedzie tramwaj, ostatni - rowerzysta.


SKRZYŻOWANIE PODPORZĄDKOWANE

Na skrzyżowaniu podporządkowanym o pierwszeństwie decydują znaki:
DROGA Z PIERWSZEŃSTWEM




USTĄP PIERWSZEŃSTWA

STOP


W przedstawionej sytuacji jako pierwszy przejedzie rowerzysta, ponieważ znajduje się na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Samochód pojedzie jako drugi, ponieważ znak informuje go o konieczności ustąpienia pierwszeństwa.



Motocyklista znajduje się na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Samochód oraz rowerzysta mają obowiązek się zatrzymać, ponieważ informuje o tym znak STOP. Jako drugi skrzyżowanie opuści samochód, ponieważ rowerzysta skręca w lewo i w pewnym momencie podczas skrętu miałby samochód po prawej stronie.


W przedstawionej sytuacji znak umieszczony pod znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu informuje o tym, które z dróg są drogami głównymi. Mimo, iż pojazd uprzywilejowany znajduje się na drodze podporządkowanej ma pierwszeństwo przejazdu. Pojedzie on zatem jako pierwszy. drugi skrzyżowanie opuści samochód czerwony, gdyż jest z prawej strony rowerzysty, który tak jak samochód znajduje się na drodze głównej.


SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM

Kiedy na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym znajduje się znak:
 Ruch okrężny


 to pierwszeństwo ma samochód wjeżdżający na rondo. W związku z tym pojazd będący na rondzie musi się zatrzymać i przepuścić tych, którzy kolejno wjeżdżają na rondo.


W przypadku, kiedy znakowi RUCH OKRĘŻNY towarzyszy znak USTĄP PIERWSZEŃSTWA, pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się na rondzie.



SKRZYŻOWANIE O RUCHU KIEROWANYM

Gdy o pierwszeństwie przejazdu decyduje sygnalizacja świetlna, to podczas gdy pali się światło czerwone - należy stać, światło żółte - przygotować się do jazdy, światło zielone - można jechać.



Gdy o pierwszeństwie przejazdu decyduje osoba uprawniona do kierowania ruchem, oznaczenia są następujące:




UWAGA!!!
W oparciu informacje zawarte w poście, w zeszycie przedmiotowym oraz podręczniku Waszym zadaniem jest teraz rozwiązanie testu (test podpisujemy imieniem i nazwiskiem!), który znajduje się pod linkiem:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz